1.5 miljoen euro Vlaamse middelen voor grootschalig project van Centrum Jeugdtoerisme in Heuvelland

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Voor een grootschalig project van het Centrum voor Jeugdtoerisme (CJT) in Kemmel, voorziet Vlaams minister van Jeugd Benjamin Dalle maar liefst 1.5 miljoen euro. Dat vernam Vlaams Parlementslid Loes Vandromme na de ministerraad van vrijdag 24 mei. ‘Deze ingreep zal ten goede komen van de duizenden kinderen en jongeren van over heel Vlaanderen en Brussel die jaarlijks naar onze mooie Westhoek komen en in de regio overnachten,’ zegt het parlementslid tevreden.

Sinds 1981 al, baat CJT het jeugdverblijf ‘De Lork’ in Kemmel uit. ‘De infrastructuur staat ter beschikking van onder meer scholen, sport- en jeugdverenigingen en biedt plaats aan 192 personen. Het centrum is jaarlijks goed voor zo’n 26.000 overnachtingen. In de regio baat CJT ook het Eksternest in Westouter en De Iep en het Wikhof in Ieper uit. Maar in Heuvelland is er nu een opportuniteit om nog meer jongeren naar de streek te halen. De chalet, een beschermd pand in het centrum van Kemmel, zal na een grondige vernieuwing dienst doen als nieuwe jeugdlogies,’ weet Karel De Decker, coördinator Verblijfscentra bij CJT.  Het historisch pand ligt in een kasteeldomein dat vorig jaar aangekocht werd door de provincie West-Vlaanderen en opengesteld werd voor het brede publiek.

Minister Dalle geeft nu groen licht voor een totaalrenovatie van De Chalet. Het beschermd pand op de site – De Chalet – zal behouden blijven en in het nieuwe project geïntegreerd worden. Het authentieke karakter wordt volledig behouden. Het wordt een zelfkookhuis voor zo’n 62 personen waar jeugdbewegingen, scholen en jeugdgroepen terecht zullen kunnen in een gerenoveerd gebouw omringd door een prachtig domein. Om het gebouw energiezuiniger te maken wordt ingezet op de isolatie van het dak, de keldervloer en nieuw buitenschrijnwerk. Veel van de voorgestelde ingrepen zijn grotendeels het gevolg van de brandreglementering en de eisen inzake toegankelijkheid.

‘De Vlaamse regering investeert 1.532.316,31 euro om precies te zijn,’ vertelt Loes Vandromme. ‘Dankzij deze investering wordt de regio meer dan ooit van groot strategisch  belang voor het jeugdverblijfstoerisme. Want net zoals dat het geval is voor vele andere doelgroepen is de Westhoek bij uitstek een plek om er een fijne vakantie te beleven,’ besluit het parlementslid.

In 2022 waren 36 jeugdlogies die 849 bedden konden aanbieden in de Westhoek. Dit resulteerde in 79.987 jongeren die in onze streek konden overnachten. Ook het aantal overnachtingen lijkt in stijgende lijn te zijn na corona. In 2022 waren er 232.625 overnachtingen in jeugdlogies vanuit een totaal van 1.027.754 overnachtingen in de Westhoek.

Nieuws

Poperinge zet welzijn breed in de kijker

Gedurende oktober zetten we in Poperinge het belang van goede geestelijke gezondheid in de kijker. Dit jaar staat Samen Veerkrachtig in het teken van omgaan met moeilijke perioden.

Poperinge bouwt verder aan warme traditie van troost

Na een eerste bijzonder jaar vol troostvolle initiatieven werd ook dit jaar verder gebouwd op wat in 2025 ontstond, toen Poperinge het label van Reveil Troostgemeente behaalde. Een enthousiaste groep inwoners gaf samen met stad Poperinge vorm aan het troostprogramma. Het resultaat is een gevarieerd aanbod van activiteiten en acties die ruimte maken voor herinnering, ontmoeting, verbinding en troost.

Busbegeleiders blijven kampen met onzekere toekomst

Het nieuwe schooljaar loopt al enkele weken. Leerkrachten, directies en leerlingen hebben ondertussen al volop de draad weer opgepikt. Ook een goede 250 busbegeleiders engageren zich opnieuw om kwetsbare leerlingen veilig van en naar school te begeleiden. Maar velen van hen kijken met een bang hart naar de toekomst. “Busbegeleiders vervullen een essentiële taak voor leerlingen die niet zelfstandig naar school kunnen,” weet Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v). “Maar hun statuut is weinig aantrekkelijk, de uurroosters zijn vaak moeilijk combineerbaar met een andere job en het is voor velen bijzonder moeilijk om voldoende bijkomende uren te vinden om minstens halftijds aan de slag te kunnen. Hetzelfde verhaal horen we trouwens bij begeleiders in de voor- en naschoolse opvang of bij personeel dat ’s middags toezicht houdt in de refter of op de speelplaats.” Vandromme roept de minister van onderwijs op om ook voor deze onmisbare schakels in ons onderwijssysteem de nodige zekerheid te bieden en de bekommernissen mee te nemen bij het uitwerken van het lerarenloopbaanpact.”