Miljoenen euro's extra uit Brussel voor open ruimte in onze Westhoekgemeenten

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

In het Vlaamse regeerakkoord dat recent werd voorgesteld, werden de vragen en verzuchtingen van onze Westhoekgemeenten niet vergeten. We merken immers dat heel wat West-Vlaamse speerpunten er in opgenomen zijn. Één van de belangrijkste problematieken die ter harte werd genomen, is de financiële draagkracht van onze plattelandsgemeenten.

De lokale besturen krijgen nu een behoorlijke financiële steun in de rug voor de inspanningen die zij leveren bij het beheren en vrijwaren van de open ruimte. Naast het gemeentefonds, wordt hiervoor een bijkomende algemene financieringslijn opgebouwd waarvoor alle gemeenten, behalve de 13 centrumsteden, in aanmerking komen.

Vlaams parlementslid Loes Vandromme legt uit: ‘We starten met een basisbedrag dat bepaald wordt door een berekeningsformule die onder andere rekening houdt met het criterium van de landelijkheid binnen het gemeentefonds. Dit basisbedrag wordt jaarlijks geïndexeerd en houdt rekening met de oppervlakte bos, tuinen en parken, woeste gronden, gekadastreerde wateren, akkerland, grasland, recreatiegebieden en boomgaarden in de gemeente. De tussenkomst wordt geleidelijk opgebouwd om in 2024 op volle kracht te komen.

Voor de 18 Westhoekgemeenten betekent dit dan samen jaarlijks bijna 8,5 miljoen euro extra. Ook na 2024 volgt deze financieringslijn dezelfde groeivoet als het gemeentefonds. We komen daarmee tegemoet aan een heel pertinente vraag vanuit de Westhoek die al lange tijd ter tafel ligt. Dit was bovendien ook een duidelijke vraag én strijdpunt van CD&V,’ klinkt het.

Nieuws

Stad Poperinge investeert fors in cultuureducatie voor scholen via 'Expeditie Cultuur'

Elk schooljaar zet de stad Poperinge zowel organisatorisch als financieel sterk in op cultuureducatie voor kinderen en jongeren. Verschillende stadsdiensten, van cultuur en bibliotheek tot erfgoed en de kunstacademie bieden scholen een breed en kwaliteitsvol aanbod aan workshops, voorstellingen en creatieve activiteiten aan. Het cultuureducatieve aanbod dat de stad voor de scholen voorziet, wordt voortaan gebundeld onder de noemer ‘Expeditie Cultuur’.

Schooldirecties steeds moeilijker te vinden: weinig ondersteuning en zwaar takenpakket

Bij het begin van het schooljaar zal niet aan elke schoolpoort een schooldirecteur staan. Uit cijfers van VDAB blijkt de arbeidsmarkt voor schooldirecteurs bijzonder krap: in het voorbije jaar ontving de Vlaamse arbeidsbemiddelaar tot 690 vacatures voor leidinggevenden in een onderwijsinstelling. Eind augustus 2026 stonden daarvan nog 34 vacatures open. Uit een bevraging van cd&v bij scholen in heel Vlaanderen blijkt bovendien dat er iets schort: directeurs dragen een bijzonder zwaar takenpakket met beperkte ondersteuning. “Het is onverantwoord dat zo veel scholen moeten starten zonder (ervaren) directeur. In combinatie met een lerarentekort is dat een directe bedreiging voor de onderwijskwaliteit in Vlaanderen. Het is hoog tijd om de afspraken uit het regeerakkoord en eerdere cao’s effectief uit te voeren,” zegt Vlaams parlementslid en onderwijsexperte Loes Vandromme, die de bevraging organiseerde.

Vrouwelijke bedrijfsleiders aan het stuur van 1 op 5 Vlaamse landbouwbedrijven

Het aandeel vrouwelijke bedrijfsleiders in de Vlaamse land- en tuinbouwsector blijft stijgen. In 2025 telde Vlaanderen 6.763 vrouwelijke zaakvoerders, goed voor 22.1% van alle Vlaamse landbouwbedrijfsleiders. Twee jaar eerder, in 2023, was dat nog 20%. In onze provincie gaat het over 2.248 vrouwelijke ondernemers of 22.2% van het totaal aantal landbouwbedrijfsleiders in West-Vlaanderen. Twee jaar geleden was dat nog 20%. Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) ziet een duidelijke tendens: “Vrouwelijk ondernemerschap in de landbouw gaat duidelijk in stijgende lijn en dat komt de hele sector ten goede. Vrouwelijke ondernemers pakken de bedrijfsvoering vaak net iets anders aan dan hun mannelijke collega’s en hebben oog voor zaken die anders misschien onderbelicht blijven.”