Loes in Brussel

Hieronder lees je meer over mijn werk als parlementslid in Brussel.

nieuws uit Vlaams Parlement

Nieuw onderzoeksrapport over zijinstromers in onderwijs komt geen minuut te vroeg!

Vlaams parlementslid Loes Vandromme is tevreden met het onderzoeksrapport: “Dat onderzoek komt geen minuut te vroeg. Ik pleit al veel langer dan vandaag om nauwgezet te monitoren als het over onze zijinstromers gaat. In de vorige legislatuur maakte ik ook een plan met een aantal concrete voorstellen om zijinstromers aan te trekken en ze ook te houden in het onderwijs. Eén van de belangrijkste aanbevelingen was om een onderbouwde monitoring te voorzien. Het onderzoek van professor Dewitte is alvast een eerste, belangrijke stap. Tot nu toe hadden we geen enkele houvast qua cijfermateriaal en was het gissen naar oorzaken.”

CLB's zien steeds meer kinderen die probleemgedrag stellen op school

Vlaams parlementslid voor cd&v Loes Vandromme reageert bezorgd op het jaarverslag van de Vlaamse Centra voor Leerlingenbegeleiding (CLB’s), waaruit blijkt dat die CLB’s steeds meer gedragsproblemen zien in scholen. Zo kwamen vorig jaar meer dan 25.000 leerlingen vorig jaar in contact met het CLB, een recordaantal. Daarnaast werden188 kinderen definitief van de lagere school gestuurd wegens gedragsproblemen en waren er nooit meer spijbelaars in onze scholen.

Slechts 10 procent van de scholen gebruikt de planlastcalculator

Bijna anderhalf jaar na de lancering hebben in totaal 437 scholen gebruik gemaakt van de planlastcalculator. Dat is 10.88% van alle Vlaamse scholen. De onderwijsinspectie stelde deze online tool samen. Daarmee kunnen scholen hun eigen planlast in kaart brengen.

In februari vorig jaar, toen de calculator al acht maanden beschikbaar was, hadden 293 scholen of 7.6% van alle Vlaamse scholen de calculator ingevuld.

‘Deze cijfers liggen toch onder de verwachtingen’, vindt Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid en onderwijsexperte voor cd&v. Ze blijft pleiten voor meer maatregelen om planlast van de scholen aan te pakken. ‘De planlastcalculator is een goede eerste stap om zicht te krijgen op de individuele situatie van de school, maar er is veel meer nodig’, stelt het parlementslid.

Aantal zijinstromers in onderwijs stagneert, lerarenbonus blijft onderbenut, 6 op 10 nieuwe zijinstromers neemt minstens 10 jaar anciënniteit mee

Na een grote stijging in het schooljaar 2022-2023 is het aantal nieuwe zijinstromers vorig schooljaar teruggevallen tot op het niveau van in 2021-2022. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams Parlementslid Loes Vandromme opvroeg bij de minister van Onderwijs.

Bovendien blijft de lerarenbonus nog steeds onderbenut en blijkt uit cijfers heel duidelijk dat heel wat nieuwe zijinstromers die in knelpuntvakken en -ambten aan de slag gaan, heel wat jaren anciënniteit kunnen meenemen. Dit in tegenstelling tot zijinstromers die voor 2020 in het onderwijs starten. ‘We varen blind als het gaat over de zijinstromers,’ zegt het parlementslid. ‘We moeten echt veel beter en meer monitoren.’

 

Steeds meer kwetsbare jongeren dreigen van het leerpad af te geraken

Deeltijds beroepsonderwijs kantelt binnenkort volledig in, in duaal leren, maar voor veel jongeren is er geen geschikt traject. Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid voor cd&v en onderwijsexperte trekt aan de alarmbel: ‘Het is hoog tijd om werk te maken van meer flexibele leerwegen om ook het leerrecht van de meest kwetsbare leerlingen te garanderen op weg naar een onderwijskwalificatie.’

Lezen wordt voor iedereen toegankelijk in Vlaanderen

In 2025 wordt werk gemaakt van de koppeling tussen de online catalogus van alle bibliotheken en de bijzondere bibliotheken zoals Luisterpunt, een specifieke Vlaamse openbare bibliotheek voor personen met een leesbeperking. Blinden, slechtzienden, maar ook personen met dyslexie kunnen er terecht voor luisterboeken of DAISY-boeken. Binnenkort zal er ook meer Vlaamse content aangeboden worden op het e-platform en vanuit de Vlaamse regering wordt het gesprek met de federale collega’s omtrent een uitzonderingsregel in de auteurswetgeving aangegaan. Die regeling moet het mogelijk maken dat mensen die Nederlands leren, maar geen leesstoornis hebben, ook gebruik kunnen maken van DAISY-boeken van Luisterpunt.

Vlaams parlementslid Loes Vandromme (cd&v) is tevreden dat er verder werk gemaakt wordt van inclusie op vlak van lezen. ‘Zo verlagen we de drempel voor vele mensen om makkelijker en sneller boeken te vinden.’

Scholen in Alveringem leren kinderen op innovatieve manier Nederlands

Sinds kort zijn de scholen in Alveringem gestart met een zeer innovatief project om kinderen te helpen om Nederlands te leren. Leerkrachten kunnen gebruik maken van VR-brillen en een Nederlandstalig leerplatform om kinderen extra te laten oefenen op taal en dit op een interactieve en efficiënte manier. Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid en onderwijsexperte voor cd&v bracht enkele maanden geleden een werkbezoek aan de school. ‘De Alveringemse scholen verwelkomen sinds kort ook kinderen uit het asielcentrum in hun gemeente. Naar aanleiding van mijn bezoek rees het idee om op zoek te gaan naar extra manieren om leerlingen Nederlands te laten oefenen. We vonden in Lerian een inhoudelijke en financiële partner om dit project uit te rollen.’

OPINIE- 'Het lerarentekort staat niet los van simpele uitspraken over poppenkasten en kerstfeestjes'

Goed nieuws voor wie in het onderwijs werkt of les volgt: de weken van een kerstfeestje hier en nog wat voorlezen daar komen eraan. Een druk schema voor onze Vlaamse kleuters en kleuteronderwijzers want zij hebben al hun handen vol met poppenkast spelen en knutselen. De uitspraken van respectievelijk voormalig minister-president Jan Jambon en communicatie-expert en royalty-watcher Jo De Poorter geven op een pijnlijke manier weer hoe vanuit bepaalde hoeken naar het kleuteronderwijs in Vlaanderen gekeken wordt.

Eindelijk werk maken van een lerarenloopbaanpact!

In reactie op de slechte TIMSS-resultaten roept CD&V-parlementslid Loes Vandromme op om "eindelijk werk te maken van een lerarenloopbaanpact." Volgens Vandromme kunnen de dalende resultaten niet los gezien worden van het aanslepende lerarentekort.

Slechts 1 op 6 zijinstromers vraagt lerarenbonus aan

Zijinstromers in het onderwijs die nog geen pedagogisch bekwaamheidsbewijs hebben en een lerarenopleiding volgen die leidt tot een pedagogisch bekwaamheidsbewijs, kunnen een lerarenbonus aanvragen waardoor ze recht hebben op een wekelijkse vermindering van hun opdracht en tegelijk hun salaris voor de oorspronkelijke opdracht behouden. De maatregel lijkt moeilijk van de grond te komen, zo blijkt uit cijfers die Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid voor cd&v bij de minister van onderwijs opvroeg. In het schooljaar 2023-2024 vroegen welgeteld 724 zijinstromers een lerarenbonus aan: dat is 16% van alle zijinstromers in dat schooljaar. ‘We hebben er alle baat bij dat zijinstromers een lerarenopleiding volgen,’ vindt Vandromme. Het parlementslid roept daarom op om volop in te zetten op verdere professionalisering van zijinstromers en extra maatregelen om hen aan boord te houden. ‘We hebben daar in het regeerakkoord ook afspraken over gemaakt: in de volgende jaren willen we extra inspanningen doen om haalbare, aantrekkelijke en aangepaste trajecten te voorzien voor zijinstromers,’ licht Loes Vandromme toe.