Vlaams parlementslid voor cd&v Loes Vandromme reageert bezorgd op het jaarverslag van de Vlaamse Centra voor Leerlingenbegeleiding (CLB’s), waaruit blijkt dat die CLB’s steeds meer gedragsproblemen zien in scholen. Zo kwamen vorig jaar meer dan 25.000 leerlingen vorig jaar in contact met het CLB, een recordaantal. Daarnaast werden188 kinderen definitief van de lagere school gestuurd wegens gedragsproblemen en waren er nooit meer spijbelaars in onze scholen.
“Alarmerend”, stelt Vandromme. “Dit is het resultaat van het schuldig verzuim van de vorige minister van onderwijs die ondanks vele beloften naliet om echt werk te maken van een beleid rond spijbelen, gedragsproblemen en schooluitval. Volgens Vandromme is er een overkoepelend plan nodig met concrete maatregelen in de strijd tegen vroegtijdige schooluitval. Zij deed die oproep al verschillende keren in het parlement en in de media.
De onderwijsminister kondigt nu aan werk te maken van maatregelen om agressie tegen leerkrachten een halt toe te roepen. In haar reactie op de nieuwe cijfers wijst zij ook naar de ouderlijke verantwoordelijkheid. Zo wil ze ouders bestraffen door de schooltoelage af te nemen en meer inzetten op ‘orde en tucht’ op school. “Ik mag hopen dat het plan tegen schooluitval meer dan deze maatregelen zal bevatten. Het heeft weinig zin om die leerlingen die het moeilijk hebben (en hun ouders) nog verder weg te duwen of als vijand te gaan beschouwen. Het gaat nog steeds om (jonge) kinderen. In haar reactie rept de onderwijsminister met geen woord over preventieve maatregelen of over samenwerking met welzijn. Dit zal nochtans cruciaal zijn om de huidige problemen op te lossen”, stelt Vandromme scherp. Het parlementslid denkt hierbij aan brugfiguren en bijkomend inzetten van leerlingenbegeleiding.
“Het gaat heel vaak om kwetsbare kinderen en jongeren met een zware rugzak. Jongeren die uit een moeilijke thuissituatie komen. We kunnen hen niet zomaar uitsluiten en hopen dat de problemen dan opgelost zijn. Die jongeren verdwijnen niet uit de maatschappij. Voor cd&v moet het doel zijn: elke jongere verlaat de schoolbanken met een diploma of getuigschrift.”