Vanaf maandag extra schoolbussen, maar West-Vlaanderen blijkt onderbedeeld

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Om overvolle bussen te vermijden tijdens de spits, zal De Lijn extra bussen van privébedrijven inzetten om leerlingen van en naar school te brengen. “Maar voor West-Vlaanderen is dit lang niet voldoende”, reageert Vlaams parlementslid uit Poperinge Loes Vandromme. Zij pleitte in het parlement al in augustus om autocarbedrijven in te zetten voor leerlingenvervoer. 

Om overvolle bussen te vermijden tijdens de schoolspitsuren, krijgt de Vlaamse openbaarvervoermaatschappij De Lijn vanaf maandag versterking van autocars van privébedrijven. Zowat 120 privébussen zullen tot eind dit jaar worden ingezet, goed voor circa 250 ritten per dag, kondigt De Lijn vandaag (2 oktober) aan.

 

Op 25 augustus al, riepen Loes Vandromme en haar collega’s in het Vlaams parlement Karin Brouwers en Lode Ceyssens op, om autocarbedrijven in te schakelen en zo hele drukke lijnen te ontlasten. Veel privébussen staan door de coronacrisis immers stil en staan dus ter beschikking. De Vlaamse regering ging hierop in en kondigde aan hier werk van te maken.

 

West-Vlaanderen onderbedeeld

 

Vandaag maakte de Vlaamse regering bekend dat er extra geld wordt vrijgemaakt tot eind december voor de extra schoolbussen. Ook raakte bekend op welke lijnen extra schoolbussen zullen ingezet worden. Maar Loes Vandromme vreest dat er ook na december nog nood zal zijn aan extra schoolbussen. “Het is een goede eerste stap van de minister om geld te voorzien tot december, maar ik hoop natuurlijk dat er ook nadien werk gemaakt wordt van veilig leerlingenvervoer”, reageert het parlementslid.

 

“Bovendien blijven heel wat West-Vlaamse scholieren straks in de kou staan, of beter: in een overvolle bus zitten. Uit de aangekondigde busritten blijkt dat de provincie West-Vlaanderen, waar het openbaar vervoer toch al een minder dekkend netwerk behelst, onderbedeeld is. Een blik op het overzicht van die extra ritten, leert ons dat er in onze provincie slechts op 11 lijnen versterking komt, waarvan amper 3 in de Westhoek”, zegt Loes Vandromme, zelf afkomstig uit de Westhoek.

 

Hieronder een overzicht van de extra ritten voor de 11 West-Vlaamse lijnen waar versterking komt:

 

Lijn 13 Kortrijk Busterminal 3 8:08 8:23 Kortrijk Universiteit

Lijn 13 Kortrijk Universiteit 8:23 8:27 Kortrijk Busterminal 3

Lijn 13 Kortrijk Busterminal 3 8:40 8:52 Kortrijk Universiteit

Lijn 13 Kortrijk Universiteit 8:52 8:56 Kortrijk Busterminal 3

Lijn 13 Kortrijk Universiteit 16:17 16:32 Kortrijk Busterminal 3

Lijn 13 Kortrijk Universiteit 17:03 17:18 Kortrijk Busterminal 3

Lijn 22 Wingene Dorp 7:18 8:00 Torhout Station

Lijn 22 Torhout Station 12:15 12:48 Wingene Dorp

Lijn 22 Torhout Station 17:35 18:15 Wingene Dorp

Lijn 22 Torhout Station 16:21 17:01 Wingene Dorp

Lijn 31 De Haan Aan Zee 7:05 7:25 Brugge Station

Lijn 40 Houthulst plaats 7:37 8:04 Torhout station

Lijn 40 Torhout station 16:24 16:54 Houthulst plaats

Lijn 50 Veurne busstation 6:52 8:05 Ieper markt

Lijn 50 Ieper station 12:32 13:31 Veurne busstation

Lijn 50 Ieper markt 17:30 18:32 Veurne busstation

Lijn 51 Ichtegem vijfwegen 8:08 8:45 Kortemark MMI

Lijn 51 Kortemark MMI 16:35 17:20 Ichtegem vijfwegen 

Lijn 63 Sint-Kruis Mariawende 12:31 13:18 Ursel Vleeswarenfabriek

Lijn 63 Sint-Kruis Mariawende 16:20 17:02 Knesselare Dorp

Lijn 63 Ursel Vleeswarenfabriek 7:14 8:06 Sint-Kruis Mariawende

Lijn 72 Brugge Station 12:12 12:42 Zedelgem Merkemveld 

Lijn 72 Brugge Station 16:42 17:16 Zedelgem Merkemveld

Lijn 72 Tiegem Plaats 7:07 8:02 Kortrijk Busterminal 4

Lijn 74 Torhout Station 7:05 7:49 Brugge Station

Nieuws

OverKop Poperinge viert derde verjaardag

Op zaterdag 17 mei zette het Poperingse OverKophuis in de Komstraat de deuren niet alleen open voor jongeren, maar ook voor buren, ouders en sympathisanten. Het huis kwam er in mei 2022. Drie jaar later staat de teller op bijna 8000 bezoekjes van jongeren tussen 12 en 25 jaar.

Eén centraal aanmeldingssysteem voor buitengewoon onderwijs? Geen goed idee

Vlaams parlementslid Loes Vandromme (cd&v) is geen voorstander van één centraal, online aanmeldingssysteem voor alle scholen in het buitengewoon basis- en secundair onderwijs in Vlaanderen, waarin bij de toekenning van een school zal gekeken worden naar de afstand tussen de woonplaats van het kind en de school. “Dit kan er net voor zorgen dat de busritten voor die leerlingen die nu al lang onderweg zijn naar en van school, alleen maar langer worden”, stelt het parlementslid.

Westhoek leed voor 36 miljoen waterschade in november 2023. Rampenfonds betaalde tot nu toe 1.8 miljoen uit

Iets meer dan een jaar geleden werd de wateroverlast van november 2023 als ramp erkend. Vandaag zijn zo goed als alle schadedossiers behandeld. Het aangevraagde schadebedrag bedroeg in totaal iets meer dan 36 miljoen euro. 58% van alle dossiers komt ook in aanmerking voor een tegemoetkoming. In zes op de tien goedgekeurde dossiers is de tegemoetkoming ook al effectief uitbetaald: het gaat over iets meer dan 1.8 miljoen, omgerekend dus zo’n 5% van het oorspronkelijk gevraagde bedrag. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) opvroeg bij de minister-president. Het parlementslid doet een oproep om de modaliteiten van het Rampenfonds nog eens goed onder loep te nemen. ‘Mensen zijn vooraf beter goed op de hoogte waarvoor tussenkomst voorzien is en waarvoor niet. Het is zeer ontmoedigend om achteraf te moeten vaststellen dat velen niet aan de voorwaarden bleken te voldoen maar toch de moeite deden om een dossier op te maken.’