Poperinge zet welzijn breed in de kijker
Gedurende oktober zetten we in Poperinge het belang van goede geestelijke gezondheid in de kijker. Dit jaar staat Samen Veerkrachtig in het teken van omgaan met moeilijke perioden.
Jaarlijks ruilen 15.000 jongeren de schoolbanken voor één dag met de werkvloer. Het loon dat ze verdienen gaat naar projecten van geëngageerde jongeren wereldwijd. Kyra Tillie en Toby Collez liepen een dagje met me mee. Aan de hand van een verslag vertellen ze hoe ze deze YOUCA-dag hebben ervaren.
Toby schrijft:
In de ochtend zijn we met de trein richting Brussel vertrokken om daar een commissievergadering van de commissie onderwijs bij te wonen. We hebben daar Loes zien doen wat ze het beste kan en dat is strijden voor het onderwijs. We hebben daarna ook een korte maar interessante rondleiding gekregen doorheen het Vlaams parlement met onder andere de koepelzaal.
Na de middag, zijn we dan allemaal samen huiswaarts gekeerd naar de vertrouwde Westhoek om hier ook nog eens te zien wat Loes allemaal hier in de Westhoek doet. Want Loes is niet iemand die alleen in het Vlaams parlement strijdt, maar Loes is een meerzijdig iemand die ook eerste schepen in Poperinge is en er bevoegd is voor cultuur, bibliotheek, Huis van het Kind, kinderopvang, onderwijs en burgerzaken.
Eénmaal in Poperinge aangekomen, hebben we mee gevolgd in de bib van Poperinge, ook één van vele zaken die Loes onder haar vleugels neemt. In de bib hebben we een leuke rondleiding gekregen en hebben we onze handen ook eens uit de mouwen kunnen steken om een handje toesteken waar we konden met bv. boeken terug in de rekken te steken, een school die op bezoek was warm maken om te lezen en nog zo veel meer.
Ten laatste zijn we naar het stadhuis van Poperinge getrokken om daar de belangrijkste ruimtes te bekijken van het gemeentehuis zoals de raadszaal en de trouwzaal. Het stadhuis van Poperinge was hier mee ook de laatste bestemming en dus de afsluit van een leuke maar ook zeker een zeer interessante Youca-day 2024.
Het heeft me laten in zien dat je eigenlijk nooit stil zit als politicus en dat je heel vaak en veel op baan bent. Maar zoals Loes het zegt “er zijn er ook nodig om de verre Westhoek te gaan vertegenwoordigen in het grote Brussel”.
Met dank aan Loes Vandromme en Isabel Lebbe voor deze drukke maar zeer leerrijke dag.
Kyra vertelt:
Ik had de kans om mee te gaan met Loes Vandromme als YOUCA-job. In de ochtend hadden we een reis naar het Vlaams Parlement en daar mochten we meeluisteren in een commissievergadering. We hebben ook de Koepelzaal bezocht. Toen we terug in Poperinge waren hebben we nog even in de bibliotheek geholpen, want Loes is ook schepen van de bib. Op het einde van de dag hebben we een rondleiding in het gemeentehuis gekregen en toen was de dag al over. Wat ik vandaag heb geleerd is: het leven van Loes is nooit saai.
Gedurende oktober zetten we in Poperinge het belang van goede geestelijke gezondheid in de kijker. Dit jaar staat Samen Veerkrachtig in het teken van omgaan met moeilijke perioden.
Na een eerste bijzonder jaar vol troostvolle initiatieven werd ook dit jaar verder gebouwd op wat in 2025 ontstond, toen Poperinge het label van Reveil Troostgemeente behaalde. Een enthousiaste groep inwoners gaf samen met stad Poperinge vorm aan het troostprogramma. Het resultaat is een gevarieerd aanbod van activiteiten en acties die ruimte maken voor herinnering, ontmoeting, verbinding en troost.
Het nieuwe schooljaar loopt al enkele weken. Leerkrachten, directies en leerlingen hebben ondertussen al volop de draad weer opgepikt. Ook een goede 250 busbegeleiders engageren zich opnieuw om kwetsbare leerlingen veilig van en naar school te begeleiden. Maar velen van hen kijken met een bang hart naar de toekomst. “Busbegeleiders vervullen een essentiële taak voor leerlingen die niet zelfstandig naar school kunnen,” weet Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v). “Maar hun statuut is weinig aantrekkelijk, de uurroosters zijn vaak moeilijk combineerbaar met een andere job en het is voor velen bijzonder moeilijk om voldoende bijkomende uren te vinden om minstens halftijds aan de slag te kunnen. Hetzelfde verhaal horen we trouwens bij begeleiders in de voor- en naschoolse opvang of bij personeel dat ’s middags toezicht houdt in de refter of op de speelplaats.” Vandromme roept de minister van onderwijs op om ook voor deze onmisbare schakels in ons onderwijssysteem de nodige zekerheid te bieden en de bekommernissen mee te nemen bij het uitwerken van het lerarenloopbaanpact.”