cd&v bezorgd over beloofde ondersteuning voor scholen om minimumdoelen te implementeren

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

“Er is nog steeds geen duidelijkheid over het beloofde kenniscentrum, professionaliseringstrajecten en de inspiratiescholen die de minister in een conceptnota van eind april aankondigde om scholen te ondersteunen in de implementatie van de nieuwe minimumdoelen basisonderwijs,” zo stelt Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v). De tijd dringt echter. “Wat we zeker niet mogen laten gebeuren is dat uitgeverijen de lead zouden nemen in het concreet uitwerken van minimumdoelen. Dat is niét de bedoeling.”

“Ik voel trouwens heel veel ‘goesting’ bij scholen om aan de slag te gaan met die nieuwe minimumdoelen. Veel scholen spraken mij ondertussen al aan: ze willen zich zeer graag kandidaat stellen als inspiratieschool. Dat zijn scholen (de minister zou er dertig selecteren) die werken met bewezen succesvolle methodes en op die manier ook inspirerend zijn voor andere scholen. Inspiratiescholen zouden ook intensief ondersteund worden om de nieuwe minimumdoelen van het basisonderwijs, leerondersteunende vaardigheden, kennisrijke leerplannen en doeltreffende didactiek goed toe te passen. Daardoor kunnen ze andere scholen helpen bij hun ontwikkeling en hen zo op sleeptouw nemen. De lat hoog leggen is één iets, maar die doelen effectief realiseren is een ander verhaal: ondersteuning en begeleiding is onontbeerlijk.”

Daarom vroeg het parlementslid de minister van onderwijs vandaag in de commissie onderwijs naar een stand van zaken over het beloofde kenniscentrum dat zou instaan voor brede professionaliseringstrajecten en het begeleiden van inspiratiescholen. “Er is een conceptnota rond opgemaakt, maar op het terrein is daar nog niets van gerealiseerd. Inspiratiescholen zouden in januari 2026, binnen 3 maanden dus, van start gaan: heel veel scholen staan echt klaar om in dit traject te stappen, maar het blijft stil,” gaat Vandromme verder. De aanbesteding voor het kenniscentrum loopt nog altijd, zo blijkt trouwens.

In haar antwoord fietste de minister wat rond de hete brij heen en verwees naar de Europese regels rond aanbestedingen maar kon geen exacte timing of stappenplan geven. Ze verzekerde wel dat alle betrokkenen achter de schermen hard aan het werk zijn. “Die timing lijkt mij toch allemaal wel heel krap,” stelde Vandromme. “We hebben dat kenniscentrum echt wel nodig om onze scholen voldoende ondersteuning te bieden tijdens deze grote operatie,” zegt het parlementslid. “Ik roep de minister op hier extra vaart achter te steken.”

Nieuws

Planlastcalculator dreigt in de vergeethoek te belanden. Ondertussen lanceert minister van Onderwijs nieuw initiatief met 'raad van onderwijzers

Bijna tweeënenhalf jaar na de lancering maakt slechts een kleine minderheid van de Vlaamse scholen gebruik van de planlastcalculator. In totaal hebben net geen 500 scholen de online tool ingevuld. Het voorbije jaar kwamen er slechts 61 scholen bij, wat wijst op een duidelijke en aanhoudende daling van de interesse. De calculator werd ontwikkeld door de Vlaamse onderwijsinspectie om scholen te helpen hun planlast in kaart te brengen.

“Deze cijfers liggen ver onder de verwachtingen,” stelt Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid en onderwijsexperte voor cd&v. “De planlastcalculator is een waardevol instrument, maar zonder opvolging en beleidsondersteuning dreigt hij zijn doel volledig voorbij te schieten.”

Vlaams Parlement stemt over nieuw Vlaams-Frans waterverdrag

In november 2023 werd de Westhoek zwaar getroffen door extreme wateroverlast. De gebeurtenissen maakten pijnlijk duidelijk dat de huidige infrastructuur en afspraken rond grensoverschrijdend waterbeheer niet langer volstaan. “De voorbije jaren bracht Vlaams Parlementslid én Westhoekinwoner Loes Vandromme (cd&v) bracht de bezorgdheden van de Westhoekbewoners herhaaldelijk onder de aandacht in het Vlaams Parlement en drong aan op structurele oplossingen en degelijke internationale samenwerking. Ondertussen werden heel wat middelen vrijgemaakt, een taskforce samengesteld en tal van maatregelen opgezet. Vandromme, die het decreet samen met haar collega’s unaniem goedkeurde, is dan ook tevreden: “Vandaag wordt in het Vlaams Parlement een volgende belangrijke stap gezet: de stemming over het Ontwerp van decreet tot instemming met de overeenkomst tussen het Vlaams Gewest en de Regering van de Franse Republiek over de waterbeheersing in de zone Duinkerke‑Veurne‑De Moeren.”

Vergeet het buitengewoon onderwijs niet bij de vele hervormingen

Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) waarschuwt dat er extra aandacht nodig is voor het buitengewoon onderwijs bij de grote onderwijsvernieuwingen die momenteel op tafel liggen. Ze vraagt de minister om dringend meer duidelijkheid en garanties te bieden, zodat leerlingen in het buitengewoon onderwijs niet uit de boot vallen wanneer de nieuwe minimumdoelen, taalversterkende maatregelen en pioniersscholen worden uitgerold. Zeker als we willen evolueren naar “Scholen voor iedereen” op termijn, moeten we ook nu ook alle kansen grijpen om het gewoon en buitengewoon onderwijs beter op elkaar te laten afstemmen.