cd&v wil elke verpleegkundige blijven erkennen

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

CD&V wil verpleegkundigen opgeleid in het secundair onderwijs blijven erkennen. Deze ‘HBO5-verpleegkundigen’ dreigen door verstrengde Europese richtlijnen hun visum te verliezen. “België stevent af op een tekort aan verpleegkundigen. HBO5-verpleegkundigen maken in België 39 procent uit van de actieve verpleegkundigen; in Vlaanderen zelfs 41 procent. We willen meer handen aan het bed en minder druk op het zorgpersoneel. HBO5’ers niet langer een visum verlenen, zou een zware vergissing zijn,” klinkt het. De christendemocraten ijveren voor hun erkenning als ‘teamverpleegkundigen’.

In België bestaan er twee opleidingen voor verpleegkundigen. In Vlaanderen zijn dat enerzijds de bacheloropleiding van vier jaar hogeschool en anderzijds de HBO5-opleiding van drie jaar secundair onderwijs. Afgestudeerden van beide opleidingen krijgen een visum van de Vlaamse Gemeenschap om als verpleegkundige aan de slag te gaan. Wel krijgen zij in hun beroep andere verantwoordelijkheden en taken.

 

Door een verstrenging in de Europese richtlijnen voldoen HBO5-verpleegkundigen niet langer aan alle basiscompetenties. Doordat deze richtlijn intussen is omgezet in Belgische wetgeving, dreigen zij hun visum als verpleegkundigen te verliezen.

 

Teamverpleegkundigen

 

CD&V wil een apart profiel creëren voor HBO5’ers als ‘teamverpleegkundigen’. Dit apart profiel zal dan niet aan alle eisen van de Europese richtlijn voldoen, maar moet de expertise en inzet van HBO5-verpleegkundigen erkennen en valoriseren.

 

CD&V wil zo elk verpleegkundig talent aan boord houden en optimaal benutten. Verpleegkundigen staan immers al jaren in de top-10 van de knelpuntberoepen van de VDAB, vooral in woonzorgcentra. Om de uitstroom van de babyboom-generatie op te vangen, moeten we elk talent benutten, klinkt het.

 

Nathalie Muylle: “We moeten een apart profiel voor HBO’ers voorzien. Door twee afzonderlijke maar complementaire beroepsprofielen te bepalen, houden we zo veel mogelijk gemotiveerde krachten aan boord. De cijfers en prognoses van het aantal verpleegkundigen in België zijn immers onheilspellend. Bovendien hebben we meer handen aan het bed nodig. In Belgische ziekenhuizen zorgt één verpleegkundige voor elf patiënten, terwijl die in onze buurlanden gemiddeld voor acht patiënten zorgt. Het is alle hens aan dek als we de kwaliteit, veiligheid en de organisatie van onze gezondheidszorg op peil willen houden.”

 

Vlaams parlementsleden Loes Vandromme en Katrien Schryvers onderschrijven deze boodschap: “Als de voorbije crisismaanden ons iets geleerd hebben, dan is het wel hoe belangrijk voldoende zorgpersoneel is, zeker ook in onze woonzorgcentra. Daarom net is het echt nodig dat leerlingen die starten vanuit arbeidsmarktgerichte studierichtingen (BSO en TSO) de opleiding tot zorgkundige kunnen verderzetten binnen HBO5. De HBO5-opleiding Verpleegkunde is daarnaast ook een interessant traject voor wie op latere leeftijd een bijkomend diploma wil halen. In onze woonzorgcentra zijn heel wat medewerkers met die profielen aan het werk. Het zijn vandaag mee de sterkhouders van ons ouderenbeleid en we moeten die doelgroep verder professionaliseren.”

Nieuws

WZC Huize Proventier stelt vernieuwd opnameproces voor

WZC Huize Proventier actualiseerde verschillende reglementen. Zo kunnen de verschillende diensten binnen het woonzorgcentrum nog meer inzetten op het welzijn van de (toekomstige) bewoners. 

Poperinge maakt armoede zichtbaar met geknoopte witte lakens en campagnebeelden

Van 16 tot en met 19 oktober hangt Poperinge geknoopte witte lakens aan stads- en OCMW-gebouwen. Op verschillende plaatsen verschijnen borden met campagnebeelden tegen armoede. Met die acties vragen we als lokaal bestuur aandacht voor de Werelddag van het Verzet tegen Armoede op 17 oktober.

Armoede gaat over meer dan een tekort aan geld. Het gaat ook over ongelijkheid en uitsluiting: over mensen die moeilijk toegang vinden tot wat voor anderen vanzelfsprekend lijkt. Het Netwerk tegen Armoede brengt die boodschap jaarlijks onder de aandacht. In 2026 staat het thema ‘grondrechten in gevaar’ centraal.

Reactie op berichtgeving over het dalende leerlingenaantal in Vlaanderen

De dalende geboortecijfers in bepaalde delen van Vlaanderen, baart het basisonderwijs zorgen. Soms moeten scholen zelfs sluiten. Vooral de Westhoek en Limburg delen in de klappen. Lees hieronder mijn reactie op deze berichtgeving!