Eindelijk soepelere regeling voor leerkrachten die politiek verlof nemen

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Leerkrachten die politiek verlof opnemen kunnen dit vanaf dit schooljaar gemakkelijker opschorten zodat ze flexibeler kunnen ingaan op de vraag om een tijdelijke extra opdracht op te nemen zoals bijvoorbeeld het vervangen van een zieke collega. Op vraag en voorstel van Vlaams Parlementslid en onderwijsspecialiste Loes Vandromme (cd&v) keurde de Vlaamse Regering hiertoe nu een uitvoeringsbesluit goed. De nieuwe regeling gaat is voege vanaf 1 september 2023. ‘We moeten al het mogelijke doen om de drempels voor leerkrachten die op een flexibele manier aan het werk willen, ook weg te werken. Hoewel het hier over een kleine doelgroep gaat, ben ik toch heel tevreden dat de minister dit aanpakt,’ zegt het parlementslid.

Rigide wetgeving

Net zoals dat het geval is in andere sectoren, kunnen ook onderwijspersoneelsleden politiek verlof nemen als zij een politiek mandaat opnemen. De vroegere regelgeving was hierin wel vrij rigide: leerkrachten konden het volume van hun politiek verlof alleen wijzigen op 1 september.  Uiterlijk op 30 juni moesten ze dit melden aan de inrichtende macht of het schoolbestuur. Snel inspelen op nieuwe situaties in het personeelsteam zoals bijvoorbeeld het tijdelijk vervangen van een zieke collega, kon dus niet op deze manier. ‘En daar wrong het schoentje bij vele van de leerkrachten die mij hierover aanspraken,’ stelt Loes Vandromme. ‘Politiek verlof tijdelijk opschorten kon wel, maar dan alleen als de leerkracht overstapte op een andere vorm van dienstonderbreking die de inrichtende macht of het schoolbestuur niet kon weigeren zoals bijvoorbeeld ouderschapsverlof of palliatief verlof. Voor het tijdelijk opnemen van een extra opdracht kon dit dus niet.’

Versoepeling

Op vraag van Vandromme maakte de minister werk van een nieuwe regelgeving waarbij het mogelijk wordt een opschorting van het politiek verlof op verzoek toe te staan om tijdelijk een opdracht in het onderwijs op te nemen.

Sarah De Keyser, leerkracht godsdienst in het secundair onderwijs en schepen in Sint-Katelijne-Waver is alvast bijzonder blij met deze nieuwe ontwikkelingen. ‘Ik nam vorig jaar 100% politiek verlof. De school waar ik les geef, kampt net zoals veel andere scholen met een lerarentekort. Ik kan mijn school nu uit de nood helpen door enkele uren les te geven en een zieke leerkracht te vervangen. De vorige regelgeving liet dit niet toe,’ vertelt ze.

Ook Kris Van Looveren, leerkracht en schepen in Wuustwezel is tevreden: ‘De nood aan gekwalificeerde leerkrachten is erg groot. Als er een korte vervanging gedaan moet worden is het voor iedereen (leerlingen, collega’s en de school) handig dat collega’s snel kunnen inspringen. Daarom is deze aanpassing aan het regelgevend kader zeker en vast welkom.’

 

‘De Vlaamse regering keurde het uitvoeringsbesluit eind augustus definitief goed. De regelgeving is in voege sinds 1 september 2023,’ besluit Loes Vandromme.

Nieuws

WZC Huize Proventier stelt vernieuwd opnameproces voor

WZC Huize Proventier actualiseerde verschillende reglementen. Zo kunnen de verschillende diensten binnen het woonzorgcentrum nog meer inzetten op het welzijn van de (toekomstige) bewoners. 

Poperinge maakt armoede zichtbaar met geknoopte witte lakens en campagnebeelden

Van 16 tot en met 19 oktober hangt Poperinge geknoopte witte lakens aan stads- en OCMW-gebouwen. Op verschillende plaatsen verschijnen borden met campagnebeelden tegen armoede. Met die acties vragen we als lokaal bestuur aandacht voor de Werelddag van het Verzet tegen Armoede op 17 oktober.

Armoede gaat over meer dan een tekort aan geld. Het gaat ook over ongelijkheid en uitsluiting: over mensen die moeilijk toegang vinden tot wat voor anderen vanzelfsprekend lijkt. Het Netwerk tegen Armoede brengt die boodschap jaarlijks onder de aandacht. In 2026 staat het thema ‘grondrechten in gevaar’ centraal.

Reactie op berichtgeving over het dalende leerlingenaantal in Vlaanderen

De dalende geboortecijfers in bepaalde delen van Vlaanderen, baart het basisonderwijs zorgen. Soms moeten scholen zelfs sluiten. Vooral de Westhoek en Limburg delen in de klappen. Lees hieronder mijn reactie op deze berichtgeving!