Gezocht: kinderverzorgers in het onderwijs

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Loes Vandromme, onderwijsspecialist voor CD&V en Vlaams parlementslid, ondervroeg de minister van onderwijs onlangs over het aantal beschikbare kinderverzorgers op de arbeidsmarkt. De Vlaamse regering engageerde zich in het regeerakkoord immers om voor meer kinderverzorgers in de kleuterklas te zorgen. Ze komt daarmee tegemoet aan een heel terechte vraag uit het onderwijsveld.

In een schriftelijke vraag aan de minister van Onderwijs vroeg Loes Vandromme onder andere naar het aantal openstaande vacatures voor kinderverzorger in het onderwijs en daarnaast wilde ze ook weten hoeveel mensen het laatste jaar afstudeerden met één van de nodige bekwaamheidsbewijzen. 1069 mensen behaalden het studiebewijs kinderzorg of begeleider in de kinderopvang voor BSO en deeltijds BSO. Het jaar daarvoor studeerden 40 jongeren extra af.

Loes Vandromme benadrukt dat CD&V grote voorstander is voor deze extra investeringen. ‘We hebben in het regeerakkoord duidelijk gesteld dat dit de legislatuur van de allerkleinsten wordt, met extra investeringen en meer handen in het kleuter- en basisonderwijs. Investeren aan de basis rendeert immers altijd het best,’ stelt ze.

Voor dit jaar is er al 71 miljoen euro extra voorzien voor het basisonderwijs. Via een groeipad komen we tegen het einde van de legislatuur aan jaarlijks 100 miljoen euro. 

Extra middelen voor het inzetten van kinderverzorgers is één zaak. De nodige, bekwame mensen vinden is een andere. Wellicht zullen extra middelen dus ook meer druk op deze arbeidsmarkt zetten.

Loes Vandromme formuleert hieromtrent twee belangrijke aanbevelingen:

‘Het zou alvast nuttig zijn om uit te zoeken welke andere studiebewijzen nog in aanmerking zouden kunnen komen om als kinderverzorger in een school aan de slag te mogen gaan. Vlaams minister van Werk Hilde Crevits en haar collega van Onderwijs maakten in deze zoektocht vandaag trouwens een eerste lijst bekend met beroepen waarvoor je competenties kan laten erkennen die je hebt verworven dankzij een eerdere job, hobby’s, vrijwilligerswerk of zelfstudieZo kunnen werkzoekenden makkelijker een job vinden, worden knelpuntvacatures sneller ingevuld en wordt iedereen gestimuleerd om levenslang te leren. Één van deze beroepen is kinderbegeleider schoolgaande kinderen.’

‘En anderzijds moeten we ook durven zoeken naar manieren om de functie van kinderverzorger in het onderwijs aantrekkelijker te maken. Mensen in een buitenschoolse kinderopvang bijvoorbeeld, werken heel vaak met gesplitste uren en dan nog op momenten dat ook hun eigen kinderen niet op school zijn en dus opvang nodig hebben. We moeten op zoek gaan naar hoe we deze mensen een volwaardige job, beter afgestemd op het gezinsleven, kunnen aanbieden.’

Nieuws

Planlastcalculator dreigt in de vergeethoek te belanden. Ondertussen lanceert minister van Onderwijs nieuw initiatief met 'raad van onderwijzers

Bijna tweeënenhalf jaar na de lancering maakt slechts een kleine minderheid van de Vlaamse scholen gebruik van de planlastcalculator. In totaal hebben net geen 500 scholen de online tool ingevuld. Het voorbije jaar kwamen er slechts 61 scholen bij, wat wijst op een duidelijke en aanhoudende daling van de interesse. De calculator werd ontwikkeld door de Vlaamse onderwijsinspectie om scholen te helpen hun planlast in kaart te brengen.

“Deze cijfers liggen ver onder de verwachtingen,” stelt Loes Vandromme, Vlaams Parlementslid en onderwijsexperte voor cd&v. “De planlastcalculator is een waardevol instrument, maar zonder opvolging en beleidsondersteuning dreigt hij zijn doel volledig voorbij te schieten.”

Vlaams Parlement stemt over nieuw Vlaams-Frans waterverdrag

In november 2023 werd de Westhoek zwaar getroffen door extreme wateroverlast. De gebeurtenissen maakten pijnlijk duidelijk dat de huidige infrastructuur en afspraken rond grensoverschrijdend waterbeheer niet langer volstaan. “De voorbije jaren bracht Vlaams Parlementslid én Westhoekinwoner Loes Vandromme (cd&v) bracht de bezorgdheden van de Westhoekbewoners herhaaldelijk onder de aandacht in het Vlaams Parlement en drong aan op structurele oplossingen en degelijke internationale samenwerking. Ondertussen werden heel wat middelen vrijgemaakt, een taskforce samengesteld en tal van maatregelen opgezet. Vandromme, die het decreet samen met haar collega’s unaniem goedkeurde, is dan ook tevreden: “Vandaag wordt in het Vlaams Parlement een volgende belangrijke stap gezet: de stemming over het Ontwerp van decreet tot instemming met de overeenkomst tussen het Vlaams Gewest en de Regering van de Franse Republiek over de waterbeheersing in de zone Duinkerke‑Veurne‑De Moeren.”

Vergeet het buitengewoon onderwijs niet bij de vele hervormingen

Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) waarschuwt dat er extra aandacht nodig is voor het buitengewoon onderwijs bij de grote onderwijsvernieuwingen die momenteel op tafel liggen. Ze vraagt de minister om dringend meer duidelijkheid en garanties te bieden, zodat leerlingen in het buitengewoon onderwijs niet uit de boot vallen wanneer de nieuwe minimumdoelen, taalversterkende maatregelen en pioniersscholen worden uitgerold. Zeker als we willen evolueren naar “Scholen voor iedereen” op termijn, moeten we ook nu ook alle kansen grijpen om het gewoon en buitengewoon onderwijs beter op elkaar te laten afstemmen.