Reactie op nieuwe PISA-resultaten

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Mijn onderwijshart bloedt…

Vandaag werden de nieuwe PISA-resultaten bekend gemaakt en ze zijn barslecht.

Dat kan niemand ontkennen.

De onderwijskwaliteit, waarvoor ons land ooit bejubeld werd en die ons tot de kenniseconomie maakt die we vandaag zijn, dreigt in een negatieve spiraal terecht te komen.

Ik pas voor polariserende en onproductieve vingerwijzingen naar deze of gene wiens ‘schuld’ het zou zijn. We zijn het allen verschuldigd, maar vooral aan onze jongeren, onze toekomstige volwassenen, om eendrachtig samen te werken. Andere landen hebben ons al getoond dat een langetermijnvisie met een brede kijk op onderwijskwaliteiten (meervoud, want kennis is de basis, maar het gaat om meer dan dat, denk maar aan leerlingmotivatie) de weg vooruit is.

Een combinatie van verschillende oorzaken heeft ons tot deze slechte resultaten geleid. Fundamenteel begint goed onderwijs met goede leerkrachten. Het lerarentekort kan niet anders dan een impact hebben op de prestaties van onze jongeren.

We spreken vaak over wat niet goed gaat, maar ik wil vooral iedereen die het beste voorheeft met ons onderwijs een hart onder de riem steken.

Een constructief voorstel dat naadloos past in een brede visie op kwaliteitsborging, is het ontvoogden van scholen die goed presteren. Scholen die sterk staan en goed besturen, moeten daarvoor beloond worden met vertrouwen, meer eigen beslissingsrecht over het inzetten van personeelsleden en het gebruik van werkingsmiddelen. Op die manier kunnen we scholen stimuleren om eigenaar te worden van hun kwaliteit en echt aan de slag te gaan met de resultaten van de Vlaamse Toetsen... 

 

Al te vaak is er enkel een stok voor wie het niet goed doet, maar geen wortel voor wie wel slaagt in het aangaan van de vele uitdagingen. En scholen die extra ondersteuning of begeleiding nodig hebben, laten we niet in de kou staan. Juist die scholen verdienen onze maximale aandacht.

Nieuws

Vrouwelijke bedrijfsleiders aan het stuur van 1 op 5 Vlaamse landbouwbedrijven

Het aandeel vrouwelijke bedrijfsleiders in de Vlaamse land- en tuinbouwsector blijft stijgen. In 2025 telde Vlaanderen 6.763 vrouwelijke zaakvoerders, goed voor 22.1% van alle Vlaamse landbouwbedrijfsleiders. Twee jaar eerder, in 2023, was dat nog 20%. In onze provincie gaat het over 2.248 vrouwelijke ondernemers of 22.2% van het totaal aantal landbouwbedrijfsleiders in West-Vlaanderen. Twee jaar geleden was dat nog 20%. Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) ziet een duidelijke tendens: “Vrouwelijk ondernemerschap in de landbouw gaat duidelijk in stijgende lijn en dat komt de hele sector ten goede. Vrouwelijke ondernemers pakken de bedrijfsvoering vaak net iets anders aan dan hun mannelijke collega’s en hebben oog voor zaken die anders misschien onderbelicht blijven.”

Mijn reactie op de nieuwste PISA-resultaten

Steeds meer Vlaamse vijftienjarigen halen niet langer de basisvereisten voor wiskunde, wetenschappen en lezen, blijkt dinsdag uit de internationale vergelijking PISA, die elke drie jaar wordt georganiseerd. Tot twintig jaar geleden stond het Vlaamse onderwijs aan de top, maar sindsdien gaan de leerlingen er jaar na jaar op achteruit. "Onze onderwijskwaliteit in Vlaanderen staat of valt met sterke leerkrachten en de onderwijskwaliteit lijkt mee te slinken met het dalende respect voor het lerarenberoep. Laat ons daarom niet morgen, maar vandaag werk maken van een serieuze herwaardering van het lerarenberoep", reageert cd&v-parlementslid Loes Vandromme. "Elk uur studie in plaats van les is een gemiste kans voor onze leerlingen."  Vandromme vindt ook dat de regering "voldoende vertrouwen moet geven aan leerkrachten" en dat ze de tijd moeten krijgen om aanpassingen door te voeren.

Opendeurdag Huis van het Kind, Consultatiebureau Kind en Gezin & Wiegwijs, Kunstacademie

Wie benieuwd was naar de gloednieuwe locatie van de Kunstacademie, Kind en Gezin & Wiegwijs en Huis van het Kind, kon op donderdag 3 september een kijkje nemen achter de schermen. Tijdens de opendeurdag stelden de diensten hun deuren open voor het grote publiek.