Vlaams Parlement wil zomerscholen steviger verankeren en scherper inzetten op Nederlands

Publicatiedatum

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Meerderheidspartijen N-VA, Vooruit en cd&v willen zomerscholen in Vlaanderen versterken. Wat in 2020 begon als een noodmaatregel tijdens de coronacrisis, is uitgegroeid tot een structureel instrument met duidelijke resultaat: deelname aan een kwaliteitsvolle zomerschool levert leerlingen tot drie maanden leerwinst op, blijkt uit onderzoek van de Thomas More Hogeschool. Vlaamse parlementsleden Griet Vanryckegem (N-VA), Hannelore Goeman (Vooruit) & Loes Vandromme (cd&v) willen die resultaten nu verder optrekken via een duidelijk kwaliteitskader, betere ondersteuning voor lesgevers en een vroegere opstart van de aanvraagprocedure.

Via een resolutietekst vragen de parlementsleden aan de Vlaamse Regering onder meer te onderzoeken of zomerscholen sterker kunnen inzetten op de kennis van het Nederlands. Daarnaast moet er werk gemaakt worden van kwaliteitscriteria afgestemd op actuele eindtermen en effectieve vakdidactiek, meer ouderbetrokkenheid, en een aanpak voor leerlingen die niet komen opdagen. De indieners willen zomerscholen bereikbaar houden voor alle leerlingen, ook de meest kwetsbare.

Vanryckegem benadrukt dat de kennis van het Nederlands een absolute prioriteit is. "Wie het Nederlands niet beheerst, hinkt overal in het onderwijs achterop. Zomerscholen zijn de ideale kans om die achterstand weg te werken, maar dan moeten ze daar ook voluit op inzetten met scherpe focus op taal. Vorig jaar namen 17.821 leerlingen deel in 242 zomerscholen met de steun van 1 op 3 lokale besturen, deze zomerklassen vormen een krachtige hefboom voor ons taalonderwijs.”

Loes Vandromme ziet hoe steeds meer lokale besturen ook hun verantwoordelijkheid nemen. “Jaar na jaar nemen meer lokale besturen het initiatief om een zomerschool te organiseren. Dat blijvend en groeiend engagement van de lokale besturen en de grote inzet van scholen zorgt voor een duwtje in de rug voor veel kinderen en jongeren en bezorgt hen een leerrijke zomerervaring. Ideaal om de eerste september goed te starten. Voor cd&v blijft het belangrijk dat we een kwaliteitsvol aanbod kunnen bieden en dat we ook evalueren wat de impact is van de zomerscholen.”

Nieuws

West-Vlaanderen koploper in Vlaanderen met gebruik van G-toolbox voor lokale besturen

Sinds de lancering van de G-toolbox voor lokale besturen in 2021 – een initiatief van Sport Vlaanderen om gemeenten te ondersteunen bij het uitbouwen van G-sportwerking – heeft West-Vlaanderen zich ontpopt tot de voortrekker in Vlaanderen. Maar liefst 45% van de West-Vlaamse gemeenten maakt vandaag gebruik van deze toolbox, goed voor de hoogste participatiegraad in het hele land. Het Vlaams gemiddelde bedraagt 40%. “Dat bijna de helft van de West-Vlaamse gemeenten de G-toolbox actief gebruikt, toont dat de regio echt inzet op sport voor iedereen,” zegt Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) die het thema van nabij opvolgt.

Heuvelland, Poperinge en Vleteren blijven inzetten op digitale hulp

Op 5 juni werden de digihelpers, opleidingspartners en ondersteunende diensten van Digibank regio Poperinge - Heuvelland en Vleteren in de bloemetjes gezet met een bedankingsmoment. Sinds de start van het project in 2023 maakten al 3000 unieke mensen gebruik van de hulp en activiteiten van de Digibank.

Poperinge versterkt samenwerking tussen scholen en bib met Boekstart voor kleuters

Poperinge blijft volop inzetten op leesbevordering bij jonge kinderen en engageert zich opnieuw voor het project Boekstart voor kleuters. Daarmee wil de stad de brug versterken tussen gezinnen, scholen en de bibliotheek, met bijzondere aandacht voor een vroege leesstart en gelijke onderwijskansen.