Meer Westvlamingen doen beroep op arbeids- ondersteunende maatregelen

Auteur

Loes Vandromme

Deel dit artikel

Mensen met een handicap of chronische ziekte die werken, komen onder bepaalde voorwaarden in aanmerking voor tewerkstellingsondersteunende maatregelen.  Uit cijfers die minister van Werk Jo Brouns bekend maakte, blijkt dat het aantal mensen dat beroep doet op deze ondersteunende maatregel jaar na jaar stijgt. ‘Ook in West-Vlaanderen is dat het geval,’ geeft Loes Vandromme, Vlaams parlementslid voor cd&v aan. ‘Mensen met een chronische ziekte of handicap trekken zich vaak op aan naar het werk kunnen gaan. Dankzij extra ondersteuning kunnen ze dat. Een inclusieve samenleving betekent ook inclusie op de arbeidsmarkt.’

Cijfers

In 2021 deden over heel Vlaanderen 421 slechthorenden beroep op een tolk. Voor West-Vlaanderen ging het om 99 mensen. In de eerste 3 kwartalen van 2022 waren dat al 434 werknemers waaronder 97 West-Vlamingen.

497 mensen kregen aangepast arbeidsgereedschap en -kledij gedeeltelijk terugbetaald. In West-Vlaanderen waren dat 86 werknemers. Dit aangepast gereedschap kan bijvoorbeeld een groot computerscherm, orthopedische veiligheidsschoenen of een op maat gemaakte bureaustoel zijn.

De meest gebruikte ondersteunende maatregel is de betaling van de verplaatsingskosten. 721 personen kregen vorig jaar zo’n tussenkomst. Ook in West-Vlaanderen is dit de meest gevraagde tussenkomst: 185 mensen die beroep moeten doen op een begeleider om op het werk te geraken of als rolstoelgebruiker met een taxi pendelen bijvoorbeeld, ontvingen een tussenkomst in de verplaatsingskosten.

Werkbaar werk

Loes Vandromme, die in het Vlaams Parlement ook het thema Sociale Economie en Arbeidszorg opvolgt, is tevreden met deze evolutie maar kijkt ook verder: ‘Het is goed dat er ondersteuning is voor mensen die dat nodig hebben om hun werk goed te kunnen doen. Anderzijds kunnen we ook de omgekeerde beweging maken en het werk aanpassen aan de talenten van de verschillende medewerkers. Bij onze maatwerkbedrijven zit hierover heel veel technologische know-how,’ geeft het parlementslid nog mee. Minister Brouns lanceerde heel recent nog de proeftuin ‘Technologie voor werkbaar werk’: door de inzet van innovatieve technologieën wil men werknemers langer aan het werk houden. ‘Ook in dit kader kunnen maatwerkbedrijven heel wat expertise leveren,’ besluit Loes Vandromme.

Nieuws

Recordaantal West-Vlaamse scholen kiest voor Oog voor Lekkers

Maar liefst 340 West-Vlaamse scholen namen tijdens het voorbije schooljaar deel aan ‘Oog voor Lekkers’, het Vlaams-Europese subsidieprogramma dat gezonde voedingsgewoonten bij kinderen stimuleert. Dat zijn 26 scholen meer dan vorig schooljaar en zelf 80 meer dan drie jaar geleden: een stijging van respectievelijk bijna 9 en bijna 32 procent. “Onze West-Vlaamse scholen bevestigen zo hun sterk engagement voor gezonde voeding op school én de verbinding met onze lokale land- en tuinbouw”, zegt Vlaams Parlementslid Loes Vandromme (cd&v) tevreden.

Dankzij subsidie beleven 26 kinderen en jongeren een onvergetelijk zomerkamp

Buurtwerking Bellewijk van Poperinge kon deze zomer een driedaags zomerkamp organiseren voor 26 kinderen en jongeren tussen 10 en 16 jaar. Dit werd mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van 5.372 euro van Toerisme Vlaanderen, binnen het programma Iedereen Verdient Vakantie. Voor veel kinderen is op vakantie gaan vanzelfsprekend, maar voor anderen vormen financiële, praktische en sociale drempels vaak een te grote hindernis.

Poperinge zet mantelzorgers sterker in hun schoenen

Mantelzorgers betekenen elke dag heel veel voor een partner, familielid, buur of kennis met een zorgnood. Die zorg is van onschatbare waarde, maar vraagt vaak ook veel van de mantelzorger zelf. Daarom organiseert OCMW Poperinge de groepsreeks 'Sterker in je schoenen als mantelzorger'. Zo wil het mantelzorgers niet alleen waarderen, maar ook actief ondersteunen.